EcoFlow och Light Leap inleder samarbete kring integrerade energilösningar

EcoFlow och Light Leap inleder samarbete kring integrerade energilösningar. Pressbild: EcoFlow
EcoFlow och Light Leap inleder samarbete kring integrerade energilösningar. Pressbild: EcoFlow

Energiteknikbolaget EcoFlow har ingått ett distributionssamarbete med den nordiska aktören Light Leap. Genom avtalet blir Light Leap partner för distribution av EcoFlows system för hemmabaserad energihantering på den svenska marknaden.

Samarbetet innebär att svenska installatörer får tillgång till ett integrerat system där solenergi kombineras med batterilagring, värmepumpar och elbilsladdning. Lösningen omfattar bland annat batterisystem, värmepumpar och laddinfrastruktur som kan styras via en gemensam plattform.

Enligt bolagen är ambitionen att förenkla installation och drift av sammansatta energisystem i villor och mindre fastigheter. Genom att koppla samman produktion, lagring och konsumtion av el kan hushåll i större utsträckning anpassa sin energianvändning efter både elpriser och egen solelproduktion.

– Det finns ett växande intresse för system där flera energifunktioner samverkar. Partnerskapet gör att fler installatörer i Sverige kan arbeta med den typen av lösningar, säger Sara Hansson Wik, Business Development Manager på EcoFlow.

Även Light Leap lyfter fram efterfrågan på mer sammanhållna systemlösningar inom energiområdet.

– Installatörer möter i allt högre grad kunder som efterfrågar helhetslösningar snarare än enskilda produkter. Det här samarbetet breddar vårt erbjudande inom det området, säger Albin Hasselström, Head of Product & Procurement på Light Leap.

Bakgrunden är en marknad där intresset för egen energiproduktion och lagring fortsatt öka, samtidigt som fler hushåll investerar i elbilsladdning och energieffektiv uppvärmning. Integrerade system lyfts ofta fram som ett sätt att öka egenanvändningen av solel och minska exponeringen mot rörliga elpriser.