Smartports och Krylbohus skapar solcellsdrivna energihubbar i Avesta

91 solcellsförsedda parkeringsplatser med batterilager och elbilsladdning planeras i nytt samarbete. Pressbild: Smartports
91 solcellsförsedda parkeringsplatser med batterilager och elbilsladdning planeras i nytt samarbete. Pressbild: Smartports

Smartports har ingått avtal med bostadsbolaget Krylbohus i Avesta för att utveckla solcellsförsedda parkeringslösningar med integrerad elbilsladdning och batterilagring. Projektet omfattar upp till 91 parkeringsplatser med en installerad solcellseffekt på cirka 1,1 MWp och ett batterilager på totalt cirka 2,3 MW.

Satsningen syftar till att omvandla parkeringsytor till lokala energihubbar, där el produceras, lagras och används direkt i anslutning till bostäderna. Fastigheterna som omfattas är Luxvreten 2, Bäckvreten 1 och Fridhem 11, och en initial beräkning visar att anläggningen kan generera cirka 0,25 GWh el per år.

Investeringen genomförs via ett arrendeupplägg där Smartports står för huvuddelen av kapitalet. Batterilagret möjliggör effektiv energianvändning och ökad flexibilitet i lokala energisystem, samtidigt som det bidrar till hållbara och framtidssäkra bostäder.