50 miljoner satsas på övre Norrland

Nu satsar Europeiska regionala utvecklingsfonden 50 miljoner kronor på övre Norrland. Två projekt som får en del av budgeten är Piteå hamn och Piteå science park, rapporterar Piteå-Tidningen.

Beslutet togs vid Strukturfondspartnerskapet för Övre Norrlands femte prioriteringsmöte för programperioden 2014- 2020.

– De europeiska strukturfonderna är viktiga för utvecklingen i Övre Norrland och de bidrar till regionens tillväxt och attraktivitet, säger Maria Stenberg strukturfondspartnerskapets ordförande till Piteå-Tidningen.

Bland annat lyfts det länsöverskridande projektet Intersective Innovation då det tar upp innovation i skärningspunkter mellan branscher och är jämställdhetsintegrerat. Projekt inom skogsindustrin finns också med.

– Den stora satsningen är på bredbandsutbyggnad och insatser till ortsammanbindande nät i Pajala, Haparanda, Älvsbyn och Överkalix. Det skapar förutsättningar för såväl företag, medborgare som samhällets utveckling och offentlig sektor, säger Britta Flinkfeldt, ordförande för Norrbottens Kommuner.

Utveckling av solel i kallt klimat med fokus på offentliga byggnader och bostäder samt ökning av små- och medelstora företags investeringstakt i solel prioriteras också.