JU Solar Team, så heter det ena svenska laget som tävlar mot några av världens mest ansedda teknikskolor (Stanford, MIT och Cambridge), skriver Recharge.
Tävlingen går ut på att köra över 300 mil genom Australien endast med hjälp av solenergi. Startskottet går i oktober 2017.
De 22 svenska studenterna kommer från Jönköpings Tekniska Högskola, Högskolan för Lärande och Kommunikation och Jönköping International Business School. Även Mälardalens Högskola deltar i tävlingen.
– Vi har en kolfiberstol och kolfiberfälgar och ett aluminiumchassi som vi tagit fram i Eskilstuna på högskolan, även hjulupphängningen har vi tillverkat själva så vi studenter har faktiskt gjort allt från idé till verklighet och nu ska vi äntligen få testa det, säger André Löfqvist, teamchef för MDH Solar Team, till SVT Nyheter.