Peter Fridh blir ny Solar Key Account Manager på Swisspearl (tidigare Cembrit) för att möta den ökade efterfrågan på integrerade solpaneler för tak och fasad.
Peter har lång erfarenhet inom solcellsbranschen och kommer närmast från Raymond Solar, där han under drygt två år arbetade som säljare med ansvar för B2B och B2C. Tidigare har han arbetat som säljare på SunRoof och som försäljningschef på Anticimex.
I sin nya roll kommer Peter att ansvara för kunder och samarbetspartners inom produktområdet Sunskin – estetiska integrerade solpaneler för tak och fasad – som lanserades i Sverige för 1,5 år sedan men som har funnits i Europa under längre tid.
– Det känns väldigt spännande att börja jobba på Swisspearl. Mina kollegor har redan fått mig att känna mig som en del av laget. Jag ser fram emot möjligheten att etablera Swisspearl som aktör inom solceller för tak och fasader i Sverige, säger Peter.
Peter började sin anställning i mitten av juni och är knuten till kontoret i Stockholm, men utgår från Jönköping där han bor.
– Vi välkomnar Peter som en förstärkning inom vårt solsegment. Eftersom solceller blir ett lagkrav för nya kommersiella och offentliga byggnader i EU 2026 är detta ett av våra viktiga tillväxtområden, säger Jörgen Rajala, Sales Director på Swisspearl.